تبلیغات
تصاویر جادویی در عصر دیجیتال

عصری که تصاویر آلبوم خانوادگی شما به حرکت در می‌آیند

 ثبت گوشه‌ای از حرکت ‌و لحظه‌های زیبای زندگی در تصاویر ثابت با فناوری‌های جدید دوربین‌های دیجیتال امکان پذیر شد. سینما گراف یا تصاویر جادویی، سبک جدید در عکاسی دیجیتال است. سبکی که در آن گوشه‌ای از لحظه‌های زندگی شما در همان زمان متوقف شده به حرکت در می‌آیند.

تصاویر جادویی در نگاه اول ثابت به نظر می‌رسند، اما اگر دقت کنید، بخشی یا فردی در این تصویر ثابت بصورت نامحسوسی در حال حرکت است. بخشی که چشم بیننده را به خود جذب کرده و موجب حیرت و تعجب او می‌شود. این سبک جدید با این که زمان اندکی از شروع آن می‌گذرد ولی طرفداران بسیاری برای خود پیدا کرده است.


بارش قطرات باران در سکوت نیمه شب خیابان صحنه ای خیال انگیز را تداعی می کند.
انعکاس عبور یک تاکسی در خیابان که در ویترین یک فروشگاه مشخص است.
به نور چراغ نگاه کنید، این تصویر بی نهایت زنده به نظر می‌رسد.
تماشای فیلم با دستگاه آپارات خیلی وقته که دیگه به خاطرات پیوسته!

سینما گراف یا تصاویر جادویی، توسط دو هنرمند به نام‌های جیمی بک Jamie Beck (عکاس)و کوین بورگ Kevin Burg (گرافیست و طراح صفحات وب) ابداع شده است. این دو همکار اهل امریکا و در ایالت نیویورک ساکن هستند. نوع و فرمت این تصاویر متحرک GIF است. آنها به کمک اینترنت توانستند، به ساخته خود جان بخشیده و آنها را در معرض تماشا قرار دهند.ورق زدن یک مجله توسط این آقا چقدر محسوس است.
به گیاهان چرخ عقبی این دوچرخه نگاه کنید، هیجان انگیز نیست؟
حتما بوی یک همبرگر داغ به مشام شما هم می رسد!
تماشای دورنمای شهر از پشت یک دوربین سرگرمی خوبی بنظر می رسد.

جیمی در مورد کارشان به مجله آتلانتیک گفته است؛ کار آنها تنها افزودن کمی حرکت به تصاویر ثابت است. یعنی به نوعی عکس ثابت را ویرایش و متحرک کرده‌اند. همکار جیمی، آقای بورگ که گرافیست قابلی است در ادامه صحبت‌های او می گوید؛ البته ویرایشی که ساعت‌ها کار پر زحمت گرافیکی، زمان برده‌ است. ویرایشی که در تصاویر شلوغ و پیچیده، یک روز کامل هم طول کشیده است.

جیمی بک در مورد این تصاویر می‌افزاید؛ وقتی کاری خارج از چار چوب و معیارهای تعیین شده مانند، ثبت ثانیه و شاتر انجام می‌شود کمی عجیب و گاهی عنوان جادوگری به خود می گیرد. به نظر من، کار ما تنها کاربرد عکاسی نخواهد داشت، بلکه روزی با برنامه‌های کاربردی هیجان‌انگیزتری می توان از این تصاویر متحرک را بوجود آورد. این هنر یا به نوعی فن، جلوه‌ ی بی نظیری به تصاویر می‌بخشد که تصور‌ می کنید به یک فیلم نگاه می‌کنید.نسیم خنک صبحگاهی برای شما هم دلپذیر است. اینطور نیست؟
در این تصویر دامن سوژه متحرک شده است.
خودنمایی یک دستبند که حس جالبی را به تصویر بخشیده است.
تصویر متحرک مردی که در داخل مترو در حال خواندن روزنامه است.

در حال حاضر، آنها تنها بخش کوچکی از یک تصویر ثابت را می توانند متحرک سازند، در صورتیکه آنها امیدوارند با تلاش و کار مدام، این بخش های کوچک را گسترش داده و جذابیت بیشتری به تصاویر ثابت بدهند. جیمی و سایر همکارانش در تلاش تهیه یک کتاب راهنما در زمینه سبک جدید عکاسی به نام "سینما گراف" هستند. البته آنها معتقدند این کتابچه راهنما تنها راهنمای اولیه برای شروع کار است و نمی توان تمامی تجربیات کاری آنها را شامل شود.

آنها می گویند؛ احساس می کنیم برنامه‌های بسیار زیبا و هیجان‌انگیزتری را می‌توان در این راستا طراحی و اجرا کرد. برنامه‌هایی که تنها به ایجاد یک حرکت کوچک نباشد، بلکه ابعاد وسیعتر و متنوع تری را در یک تصویر ثابت بتوان دچار تغییر و تحول کرد.اجرای آواز یک خواننده با گروه ارکسترش در خیابان جالب توجه است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

تجسم نزدیک شدن به توقف یک ترن در سالن متروی خالی از مسافر!
فوت کردن به شعله های شمع در فضای تیره ی شب بسیار شاعرانه است.